מאמרים נוספים
Please reload

כורכום

החומר הפעיל בצמח הכורכום נקרא כורכומין (Curcumin). מחקרים מצאו כי לחומר זה תכונות אנטי-דלקתיות, נוגדות-חמצון ונוגדות-סרטן, וכן כי הוא יכול לגרום לאפופטוזה (מוות תאי מתוכנת) של תאים סרטניים אנושיים. מחקר שנערך בבית החולים שיבא מצא כי כורכומין מסייע בטיפול במחלת קוליטיס כיבית. שותף למחקר הדגיש כי ריכוז הכורכומין בכורכום, 5%, נמוך מכדי שצריכת כורכום תהווה טיפול במחלה.

 

כורכום הוא גם חומר בוחן לחומציות, הוא משנה את צבעו לאדום כאשר מייצר מגע עם בסיס ומצהיב במגע עם חומצה.

 

כורכום כתבלין

התבלין המופק מהשורש הוא בעל טעם עדין ונותן למאכלים צבע זהוב. תבלין זה מהווה מרכיב חשוב בתערובות המסאלה (קארי) ההודיות והחווייג' התימני וכן מסייע במתן צבע מתאים לחרדל.

 

בצורתו הטריה מכיל אשלגן, חומצה אסקורבית (ויטמין C), בטא-קרוטן וחומרים מעכבי חמצון.
משמש בבישול בעיקר בצורתו הטחונה, אם כי לעתים משתמשים בשורשים מיובשים. אבקת התבלין הנמכרת בשווקים לרוב אינה תבלין טהור ומכילה חומרים נוספים  פרט לכורכום עצמו.

 

 

 

נוגד חימצון

הרכיב הפעיל בכורכום קרוי כורכומין והוא מהווה 3% מן השורש. לרכיב זה פעילות נוגדת חימצון ופעילות נוגדת דלקת. נוגדי חימצון הם חומרים שמגנים על הגוף מפני רדיקלים חופשיים ועל ידי כך מונעים מחלות ומגנים מסרטן. יש הרבה נוגדי חימצון: ויטמין C, סלניום, חומצה אלפלא ליפואית, ויטמין E ועוד. הכורכום חזק פי שמונה מוויטמיני C ו-E, והוא חזק מספיק על מנת להילחם בהידרוקסיד - רדיקל חופשי שמזיק לתאים ועלול לגרום לנזק בריאותי גדול.

 

מנקה רעלים

לכורכומין יכולת לנטרל רעלנים מהכבד ולאזן את רמות אנזימי הכבד, ולכן הוא מסייע בתהליכי ניקוי רעלים.

 

טוב ללב

הכורכומין מונע את הצמדות טסיות הדם ובכך מפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם, להתפתחות טרשת עורקים ולמחלת לב כלילית. הכורכום גם מוריד כולסטרול ומפחית את רמות השומן בדם.

 

נוגד דלקת

כורכומין מעכב סינתזה של חומרים יוצרי דלקת, ולכן יכול להוות תחליף לתרופות לא סטרואידיליות נוגדות דלקת (NSAID) כמו וולטרן, אדוויל ונורופן. נטילת תרופות מסוג NSAID לאורך זמן עלולה לגרום לכיבי קיבה ולדלקות במעיים. כורכום הוא חלופה בטוחה ובריאה יותר, ולכן יש לו שימוש רב במקרים של דלקות מפרקים שגרוניות, דלקת בקרנית העין, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד.

 

אלצהיימר

פעילות נוספת של הכורכום שהוכחה מחקרית היא האטה בהתקדמות של מחלת האלצהיימר. כיוון שיש קשר בין התפתחות מנגנון דלקתי לאלצהיימר, נמצא שכורכום יכול להאט ולעכב את התפתחות המחלה. בנוסף, במחקרים שבוצעו בקרב עכברי מעבדה נמצא שכורכום עוזר בעיכוב התפתחות מחלת הטרשת הנפוצה שבה מערכת החיסון תוקפת את המיאלין שעוטף את תאי העצב.

 

איזון הורמונלי

כורכום נחשב כמעצים וכמזרים דם ולכן עוזר לאיזון ההורמונלי ולמצבי אל ווסת.

 

פוטנציאל לטיפול בסרטן

בסקירה של מחקרים אודות פעילותו של הכורכום, נמצא הכורכומין יעיל בדיכוי גידולים ממאירים בשלב ההתחלתי, ההתפתחותי והגרורתי של הגידול. ממצאים אלו מצביעים על פוטנציאל עצום במניעה ובטיפול בסרטן.

 

מוזמנים ליצור קשר כאן לקבלת ייעוץ טלפוני ללא עלות >

 

 

תגיות

שתפו בפייסבוק
Please reload

Natural Aroma © חנות בוטיק למוצרי קוסמטיקה טבעית

whatsup
  • facebook
  • Instagram
מאמרים וטיפים
Please reload

0