מאמרים נוספים

מה יש במוצרי קוסמטיקה?

היום ישנה מגמת עליה בחשיבותם של מוצרים טבעיים. ניתן לראות בפרסומות בטלויזיה שיש חברות המפרסמות מוצרים ללא חומרים שמזיקים לבריאותנו אך עדיין יש מגוון רחב ורשימה ארוכה של חומרים נוספים שאינם טובים לעור גופנו. יש חשיבות למוצרים שלא מכילים רכיבים לא טבעיים או מוצרים המכילים רכיבים שעברו עיבוד ומופקים בתהליכים לא טבעיים במפעלים או במעבדות.​​

בואו נבין רגע מה יש שם...

כאשר אנחנו הולכים לאחד מבתי הפארם ורוכשים קרם פנים, קרם גוף או כל מוצר קוסמטי, אנו רואים שיש רשימה של מרכיבים על המוצר, רשימה מאוד ארוכה ולא מובנת כלל אפשר להגיד אפילו מאיימת קצת. אנחנו לא מבינים מה את המילים הללו ופשוט רוכשים את המוצר ללא הבנה וידע. אנחנו גם לא מנסים לקרוא את הכתוב מכיוון שאנחנו בוטחים בחברות שלא יתנו לנו לרכוש מוצרים עם רכיבים שאינם מתאימים לנו, אך לצערי האמת אחרת. המרכיבים המסובכים נועדו לספק מידע על המוצר ולאפשר ללקוחות שרגישים אליהם לזהות את השם ולהימנע ממוצרים שעלולים לגרום להם נזק.

מרבית האנשים לא יבינו את המרכיבים ומה הם עלולים לגרום לנו, גם לאנשים עם רגישויות ספציפיות אין דרך להבין, אז בואו רגע ננסה לעשות קצת סדר ולהבין את משמעותם החשובה.

Paraben

משפחה של חומרים סינתטיים משמרים שנמצאים בשימוש רחב במוצרי קוסמטיקה. הפרבנים מגבילים את התרבות החיידקים והפטריות וכך מאריכים את חיי המדף של המוצרים. נמצא אותם במוצרי קוסמטיקה רבים, כמו דיאודורנטים, קרמים, מוצרי איפור ועוד.

שמות נוספים: Methylparaben ,Buthylparaben, Ethylparaben, Propylparaben¹

לאחרונה במחקרים שערכו מדענים בדיקות וגילו שהפרבנים שמופקים בצורה כימית עלולים לגרום לסרטן השד והרחם אצל נשים. הפרבן מכיל חומרים דומיי הומונים ולכן יכול לגרום לכמה סוגי סרטן ובעיות הפריה אצל גברים. אף שטרם נמצא לכך ביסוס מדעי חד משמעי, בשנים האחרונות יצרנים רבים מסירים אותו ממוצריהם. הבדיקות הראו תוצאות סותרות ועד היום מתבצעים עוד בדיקות בשביל להבין עד כמה ובאיזו כמות הפרבן מסכן. במוצרי קוסמטיקה הדבר חשוב בעיקר מכיוון והפרבן עובר ישירות מהעור לדם, יכול גורם לתגובות אלרגיות אצל אנשים מסוימים, למחלות אוטואימוניות הקשורות לעור (פסוריאזיס, אסטמה של העור, אטופיק דרמטיטיס ועוד). בנוסף, נמצא שהפרבן גורם להזדקנות העור לאחר חשיפה לשמש.

חברות אחרות הוסיפו שמנים ארומטיים מהצומח שלא עברו את כל האישורים המתאימים וללא מספר אצווה (מספר המאשר שהשמן אושר במשרד הבריאות). מוצרים אלו נשארים בעייתיים היות והם לא פוטרים את בעיית האלרגיה.

יש מספר טכניקות נוספות שמנסים לעבוד איתם כדי להאריך את חיי המדף של המוצרים כגון פיסטור: חימום הקרם בטמפרטורה גבוהה כדי לחסל את החיידקים ממש כמו שמרתיחים חלב. הבעיה היא שרוב הקרמים לא עמידים בטמפרטורות גבוהות והם נהרסים ביחד עם החיידקים.

הפרבן הכימי ממשיך לככב בארץ ובארה"ב מכיוון שעוד אין הוכחות חד משמעתיות לסכנתו, עם זאת יותר ויותר חברות מורידות אותו מרשימת מרכיבי המוצרים.

לעומת זאת, במוצרי הקוסמטיקה הטבעיים יש שימוש במשמרים טבעיים לדוגמא ויטמין E-אנטי אוקסדנט מאוד חזק ומשמר מעולה, על כך ניגע בהמשך².​